Site Hızlandırma

CDN Nedir? CDN Kullanımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

CDN, Content Delivery Network’ün kısaltması olarak dilimizden düşmeyen bir terimdir ancak türkçe karşılığı içerik dağıtım ağıdır. Peki ne işe yarar bu cdn? CDN kullanmak şart mı?

blank
CDN

Eğer bölgesel bir hedefiniz varsa cdn kullanımı şart değildir. Çünkü Türkiye içerisinde barındırdığınız internet sitenizi, yurt dışından gelecek aylık en fazla 100 kişi için global ağa dağıtmanız gereksiz bir masraf olacaktır. CDN, sitenizi barındırdığınız sunucuya aşırı yüklenme olmaması ve uzak bir yerden bağlanacak kişiler için sitenize ağırlık yapabilecek içerikleri ilgili firmanın o ülkede veya o ülkeye en yakın yerdeki sunucularda barındırmanıza olanak sağlar.

Neden mi? Yüklenme süreleri kullanıcılar için oldukça büyük bir önem taşır. Kullanıcıların %80’i ilk 2-3 saniyede yüklenmeyen bir siteyi henüz tam olarak yüklenmeden terk ediyor. Bu da doğal olarak sitenizin hemen çıkma oranını yükselterek, google’a sitenizin değersiz olduğu sinyallerini gönderir. İşte bu yüzden eğer global bir hedefiniz varsa mutlaka CDN kullanmanız gerekiyor.

CDN Kullanımının Sağladığı Avantajlara Bir Göz Atalım!

  • Site hızınızı arttıracaktır. Her bölgeye aynı hızda hizmet verecek ve doğal olarak kullanıcıları sitenizde tutacaktır.
  • SEO faktörleri sıralamasında site hızının birinci olması, arama motorlarında görünürlüğünüzü arttıracaktır. Başarılı bir SEO çalışması için hızlı olmanız ilk aranan özelliktir.
  • Sunucunuzun yükü azalacağı için daha hızlı yüklenme süresine sahip olacaksınız. Ayrıca sunucunuzda ki trafik yoğunluğu azalacağı için masraflarınızı da azaltacaktır.
  • Ek bir güvenliğiniz olacak! Nasıl mı? CDN kullanmak için DNS yönlendirmesi gerektiği için DDOS tipi saldırılarda ekstra güvenli CDN sunucuları bu saldırıları savuşturacaktır. (En kötü ihtimal bu saldırılar başarılı olsa dahi, saldıranın başarısının sorumlusu CDN hizmeti aldığınız firma olacaktır.)

Aşağıda ki yazıda site hızınızı arttıracak, en iyi CDN firmalarını sizler için sıraladım. Kendinize uygun olanı seçmek için tek yapmanız gereken okumak olacaktır. 🙂

Gürkan ŞAHİNBAŞ

MarkaTasarimi.com 'un kurucusu, tasarımcı ve geliştirici.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu