Site Hızlandırma

HTML, JavaScript, CSS Küçültme Nasıl Yapılır?

Kimse yavaş bir internet sitesinden hoşlanmaz. Sitede gezinmek ne kadar yavaş olursa kullanıcılar da o kadar zorluk çeker ve sitenizi terk eder. Bu yüzden HTML, JavaScript ve CSS kodlarını sıkıştırarak küçültmeniz gerekmektedir.

Bunun birden fazla yolu vardır. En basiti ise eklenti kullanılarak yapılanıdır. En İyi WordPress Cache Eklentileri isimli yazıda bu eklentileri paylaştım.

WordPress siteniz yoksa basit bir şekilde kodlarınızı sıkıştırabileceğiniz bazı araçlar var. Üstelik kod bilgisine de gerek yok.

Önce bir bakalım. Optimize edilmiş kod ile edilmemiş kod arasındaki fark nedir görelim.

.markatasarimi logo {
width: 100%;
}
.font {
font-size: 34px !important;
line-height: 1.1 !important;
}

Örnekte gördüğümüz kodlar sıkıştırılmamış (küçültülmemiş, optimize edilmemiş) kodlardır. Bir de optimize edilmiş olanlara bakalım.

.markatasarimi logo{width:100%}.font{font-size:34px!important;line-height:1.1!important}

Aslında aralarında bir fark yok. Sadece gereksiz boşluklar ve işe yaramayan satırların silinmesiyle tek satırlık hale gelen kodun bütünüdür. Bu örnekteki kod 7 satırdan, 1 satıra indirgenerek tarayıcıların bunu daha hızlı okumasına olanak sağlıyor.

HTML, JavaScript ve CSS kodları nasıl optimize edilir?

blank
Kod Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

GTMetrix ile internet sitenizin analizini yaptığınız zaman size dosyalarınızın (kodlarınızın) aşağıdaki gibi optimize edilmiş halini sunacaktır.

blank

Orjinal dosyalarınızı yedekledikten sonra, GTMetrix tarafından verilen optimize edilmiş dosyalarınızı eskileriyle değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Gürkan ŞAHİNBAŞ

MarkaTasarimi.com 'un kurucusu, tasarımcı ve geliştirici.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu