Marka Tasarımı
Trend

Marka Tasarımı Nedir? Etkileri Nelerdir?

Marka Tasarımı, sadece logo ve kurumsal kimlik tasarımından ibaret değildir. Logo ve kurumsal kimlik tasarımıyla başarılı olunacağına inanmayan ciddi bir kitle vardır. Haklı olabilirler. Ancak haklı oldukları kadar da yanılıyorlar. Çünkü her markanın bir vizyonu ve misyonu vardır. Vizyonuna uygun bir tasarıma sahip her markanın önü açıktır. Doğru bir yol haritası ile her marka başarılı olabilir ve rekabete hazırdır.

Marka Tasarımı, markanın farklılığını ve imajını ortaya koyan çalışmaların bütünüdür.

Gürkan ŞAHİNBAŞ

Her işletmenin, her çalışma ofisinin ve başarılı her insanın prensipleri vardır. Bu işletmeleri, ofisleri ve insanları bugün olduğu noktaya getiren prensipleridir. Marka imajı da markaların bugün ki halini almasında büyük rol oynar. Marka tasarımı ile konseptini belirlemiş markaların, kampanyalarında ve reklamlarında hemen hemen birbirinden farksız tasarımlar görürsünüz. İşte bu, her markanın kendisine has bir konsepti, çizgisi ve renkleri olduğunun bir göstergesidir. Eğer hedef kitlenizin aklında yer edinmek, gözünde imaj sahibi olmak istiyorsanız marka tasarımı hizmeti almalısınız.

Marka Tasarımında, Misyon ve Vizyonun Önemi!

blank
Misyon ve Vizyon

Her markanın yaptığı gibi bende kendime rakip gördüğüm siteleri ve makaleleri inceliyorum. Doğru bilgiyi paylaşmak adına doğru olduğuna inandığımdan daha çok, hangi doğru gerçeğe daha yakın diye araştırma yaparım. Bu makalede en önemli maddeyi şimdi paylaşıyorum!

  • Marka Tasarımı için misyon ve vizyon (hikaye) şimdilerde değil her zaman en önemlisi olmuştur.

Eğer bir markanın vizyonu, tasarımı ile insanlara doğru bir şekilde aktarılırsa tüketici ile üretici arasında gerçek bir bağ oluşur. Markalar tüketicileriyle bu bağı yakalamak için bir çok yola başvurabilirler.

Bunun için anahtar kelime “profesyonellik” değil, “samimiyet ile dürüst iletişim” olmalıdır. İnsanlar karşılarında şirket değil, değerleri olan birini görmek ister. Tasarım ne kadar iyi olursa olsun profesyonel davranış ve iletişim çoğu zaman bir hatadır.

Markalar için misyon ve vizyonun önemine değindik. Peki bu noktada unuttuğumuz bir şey yok mu? Farkındalık tabiki. Markalar için farkındalık yaratmak çok önemlidir.

Marka Farkındalığı Nedir?

Her markanın bir maratonu vardır. Sektöründe en çok hatırlanan markalar, marka farkındalığı sürecini başarılı yürütenlerdir. Kimisi başarısıyla hatırlanır ve tüketicinin aklında kalır. Kimisi ise görselliği ile… Peki ya bu ikisi bir arada olursa ne olur? Mükemmel bir sonuç elde edilir.

Bilgisayar denilince benim aklımda hemen apple markası belirir. O ısırılmış elma logosu ve kaliteli bilgisayarları gözümün önüne geliyor. Çünkü öyle başarılı ve doğru çalışmalar yapmışlar ki, bu sektörde nerede ve ne zaman çalışsam veya eğitim alsam. Hep bir apple bilgisayarı bize eşlik etti.

blank

Marka farkındalığı kısaca tüketicinin hafızasında markanın rakiplerine kıyasla yer bulmasıdır.

Her markanın sahip olması gereken bir takım şeyler vardır. Örneğin size bir marka adı söylense ve özelliklerini bir kaç kelime ile anlatmanız istense anlatabilir misiniz? Bence evet! İşte her markanın sahip olması gerekenler!

Marka kişiliği, marka farkındalığı, marka özelliği, marka değerleri, marka kültürü ve marka yararları.

Marka Kişiliği : Başarılı her markanın insanlar gibi bir kişiliği vardır. Örneğin; Coca Cola ‘nın marka kişiliğine bakınca boğaz yakan serinletici bir kişiliği vardır. Kendisi gibi diğer büyük markaların yanında hafızamızda en çok yer bulmasının sebebi yakıcı ama serinletici olmasıdır.

Marka Özelliği : Her marka hatırlanmak ve akılda kalmak ister. Bu yüzden her birinin tasarımı benzersiz olmalıdır. Tıpkı o efsane coca cola cam şisesi gibi.

Marka Değerleri : Markalar, tüketiciye verdiği hizmet ile aldığı geri dönüşlere önem vermektedir. Mutlu bir tüketici, markalar için hazinedir. Müşteri hizmetlerinden memnun kaldığınız markaların değer algısı vardır. Her markada olması gereken ama her markanın sahip olmadığı bir şeydir.

Marka Kültürü : Her markanın bir kültürü yansıtır. Bazı markalar lokal kültürlere odaklanır. Yerel kültüre odaklananların hedefi genellikle, o kültürü bütün dünyaya tanıtmaktır. Yerel kültürünü benimseyen markaların tasarımları bu şekilde yapılır.

Marka Yararları : Kullandığınız telefonun markası size fazlasıyla yarar sağladığı için ondan vazgeçmek istemezsiniz. Mesela ben apple ‘dan rahat kullanımı ve kullanıcı dostu arayüzünden, garanti politikasından dolayı vazgeçemiyorum. Bir sorunum olduğunda bunu en hızlı şekilde çözmeleri de benim yararıma (bana katkısı) oluyor. Bence her markanın sahip olması gereken bir özellik. ❤️️

Markanızın Rengi, Misyonunuza Uygun mu?

blank

Her markanın kullandığı bir renk kartelası vardır. Bu renklere şahit olduğum kadarıyla markaların sahibi karar vermektedir. Sırf bir rengi sevdikleri için markalarının kendisini yanlış ifade etmesine yol açıyor. Tasarıma arz talep gözü ile bakan tasarımcılar “nasıl isterseniz” diyerek istendiği gibi bir tasarım yapıyorlar. Ancak bu tasarımcı olmaktan vazgeçmek anlamına geliyor. Çünkü bir tasarımcı yönlendirilemez. Tasarımcı olması gerekeni bilir ve onu uygular. Yanlış yapılacak bir tasarım, tasarımcıyı mutlu etmez. Eğer tasarımcınız istediğiniz gibi bir tasarım yapıyorsa ve sizi bilgilendirmiyorsa muhtemelen tasarım programlarını kullanmayı bilen bir operatördür. Tasarımcı değildir.

Markanızı, markanızın değerlerini, misyonunu ve vizyonunu doğru ifade eden renklerle desteklemelisiniz.

Logo Tasarımınız Markanızın Yüzüdür!

Dış görünüşe çok fazla önem veren varlıklar olduğumuz için iyi tasarlanmış bir logo bize güzel görünecektir.

Ancak çok önemli bir detayı size aktarmadan bu maddeyi geçemeyeceğim. Logo tasarımı markanızın yüzü ise logonuz tüketiciye bakan yüzünüzdür. İçiniz dışınız bir mi olsun istersiniz yoksa dışarıdan kötü görünen ama özünde iyi bir marka mı olmak istersiniz?

Logo tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, logonuzun misyon ve vizyonunuzun şekle bürünmüş halinde olması gerektiğidir. Çizgiler doğru bir şekilde ifade ettiğinde, renklerinizi de seçerek tasarımın güçlendirilmesi ile ortaya çıkan tasarımın kalitesi gözlerinizi kamaştıracaktır.

Kurumsal Kimlik Markanızın Bedenidir!

Güzel bir yüzü, güzel bir fizikle bir arada görünce herkes bundan memnun olacak ve istemeden de olsa kimse gözlerini alamayacaktır. Kurumsal kimliğiniz o mükemmel tasarlanmış logonuz ile bütünlük sağlayan, bütün basılı ve dijital materyallerden oluşan kendinizi ifade etme biçiminizdir.

Kim böylesine güçlü bir etki bırakmak istemez ki? Hedefleri olmayan insanlar ve markalar etki bırakmak zorunda hissetmezler. Eğer bir hedefiniz ve idealiniz varsa hedef kitlenizi (tüketiciyi) etkilemek zorundasınız.

Marka Tasarımı Yaptırmanın Faydaları Nelerdir?

Sadık müşteri kitlesi oluşturmak markaları ayakta tutan unsurlardan biridir. Bunun için öncelikle marka imajı oluşturmak gerekmektedir. Marka imajı, tüketici ile bağ kurmanızı ve bu bağı kalıcı kılmanızı sağlar. İyi bir marka imajı yaratmak için marka tasarımı hizmeti almanız gerekmektedir.

Markanızın ihtiyaç halinde ilk akla gelen olmasını istiyorsanız, başarınızı iyi bir görsel sunum ile kombinlemeniz sizi unutulmaz kılacaktır.

Gürkan ŞAHİNBAŞ

MarkaTasarimi.com 'un kurucusu, tasarımcı ve geliştirici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu