Site HızlandırmaWordpress

Site Hızı Testi Araçları ve Analiz

Bu yazıyı okuyorsanız, site hızının önemini biliyorsunuzdur. Eğer bu konu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, Site Hızlandırma Rehberi ve Site Hızının Markalara Etkisi adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Sitenizin hızını ölçmek için kullanabileceğiniz araçlar arasında ilk olarak en popüler olanı Google PageSpeed Insights ‘ı öneririm.

Google PageSpeed Insights

blank
Google PageSpeed Insights

Google ‘ın bizzat kendisi tarafından geliştirilen bu yazılım, kullanıcıların site hızı testlerinde kullanabilmesi için halka açık olarak yayınlanmıştır. Sürekli güncellenen algoritmalar ile sitenizin kullanıcılara olan uygunluğunu takip edebilmenize olanak sağlaması, çözmek istediğiniz sorunlar için neler yapmanız gerektiğini tarif etmesi onu popüler kılan en etkin özellikleridir.

blank
PageSpeed Test Sonucu

Test sonucuna göre puanım 80/100 görünüyor. Gayet iyi bir puan ancak yeterli değil. İlk içerik görüntülemesi 2.9, tam yükleme süresi 3.9 saniye olarak görünüyor. Bu siteme gelecek kullanıcıları kaçırmama sebep olabilecek bir durumdur.

blank
PageSpeed Önerileri

Burada gördüğünüz gibi test aracının analiz sonrasında, internet sitemin neden yavaş çalıştığını ve bunu nasıl düzeltebileceğimi anlatıyor.

blank
Optimizasyon sonrası

Diğer araçlardan bahsedecek olursak, GTMetrix ve Pingdom Tools en popüler olanlarıdır.

GTMetrix

blank
GTMetrix Raporu

Henüz herhangi bir optimizasyon yapmamış olmama rağmen PageSpeed ve YSlow skoru gayet yüksek görünüyor. Ancak gördüğünüz üzere sayfanın tamamen yüklenme süresi Vancouver, Kanada ‘dan bağlanan biri için 5.1 saniye. Bunu düzeltmenin yollarını PageSpeed ve YSlow sekmelerinde gösteriyor.

Pingdom Tools

blank
Pingdom Tools Raporu

Burada gördüğümüz gibi Londra’dan bağlanan birisi için tam yükleme süresi 1 saniyenin çok altında görünüyor. Bunun sebebi de sunucumun konumundan kaynaklanıyor. Peki bu sorunu bende yaşıyorum, ne yapmam gerekiyor derseniz; çözümü oldukça basit. İçerik dağıtım ağı (CDN) hizmeti kullanmanız gerekmektedir.

İçerik dağıtım ağı hizmeti veren firmaların, dünyanın hemen hemen her yerinde sunucuları vardır. Bu sayede sitenize bağlanmak isteyen birinin daha hızlı ulaşabilmesine imkan vermiş olursunuz.

Özetlemek gerekirse, bu 3 en popüler test aracını kullanarak sitenizin hızını ölçebilir ve onu artırmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

Gürkan ŞAHİNBAŞ

MarkaTasarimi.com 'un kurucusu, tasarımcı ve geliştirici.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu