Wordpress

Site Hızlandırma Rehberi ve Site Hızının Markalara Etkisi

blank
Web Site Hızlandırma

Seo açısından önemli bir yere sahip olan site hızı faktörünü kendi yararınıza kullanın. Bu rehber sizleri rakiplerinizin önüne geçirmek için hazırlanmıştır.

SEO çalışmanız ne kadar mükemmel olursa olsun, siteniz yavaş açılıyorsa potansiyel müşterilerinizi kaybedersiniz. Google sıralamasında hedefiniz en üst sıra ise siteniz hızlı açılmalı ve kullanıcıya konfor sunmalıdır. Aksi halde geç açılan siteniz beklemek istemeyen kullanıcıyı rakibinizin sitesine yönlendirecektir.

Sitenizin yazılımı ne olursa olsun, iyi bir yazılımcı ile çalışarak hemen hızlandırmalısınız.

Google ‘ın son zamanlarda en çok üzerinde durduğu konulardan biri, sitenizin ziyaretçilere hitap edip etmiyor oluşudur. Bu yüzden responsive (esnek) siteleri tercih ediyor, mobil ve tablet uyumlu olmasına dikkat ediyoruz. Ancak yeteri kadar hızlı çalışmayan bir site, mobil uyumlu olsa da kullanıcıyı kaybedecektir.

blank
Site Nasıl Hızlandırılır?

Hızlandırılmış mobil sayfalar (accelerated mobile pages) AMP, mobil kullanıcılara daha hızlı açılan sayfalar oluşturulmasını sağlayan bir yapıdır. Haber ve blog sitelerinin kesinlikle AMP kullanması gerekiyor.

Site hızlandırmanın önemini sizlere detaylı olarak anlatmak isterim.

Site Hızlandırmanın Önemi

Bir internet sitesi düşünün, google’da arama yapıyorsunuz ve çıkan sonuçlardan birinde aradığınız sonucu orada bulacağınızı düşünüyorsunuz. 3 saniyeden uzun süren yükleme süresi ve sayfalar arası geçişin yavaş olduğunu düşünün. Bu sitede ne kadar vakit geçirirsiniz?

Veya bu sitede vakit geçirir misiniz? Cevap basit. Elbette hayır. Eğer yavaş bir siteniz var ise diğer kullanıcılar da sizin siteniz için bunu düşünecek ve sayfanızdan ayrılacaktır. Rekabet ettiğiniz diğer sitelerden birine girerek google’a sitenizin değersiz olduğu sinyalini verecektir.

Yani hemen çıkma oranı ile seo puanınızı kötü etkileyen bir durum söz konusu olacaktır. Sayfa yüklenmediği için veya geç yüklendiği için geri çıkan kullanıcılar, hemen çıkma oranını yükseltirken ortalama oturum süresinin de düşmesine sebep olarak Google sıralamanızı kaybetmenize neden olacaktır. Haydi kullanıcıyı nasıl memnun edeceğimize bakalım.

Hızlı yüklenen sayfalar kullanıcıları memnun eder. Bu yüzden ilk açılış hızınız ve sayfalar arası geçiş hızınız oldukça önemlidir.

Yavaş açılan bir internet siteniz olduğu için bu yazıyı okuyorsanız, neler kaybedeceğinizi öğrendiniz ve sıra bunu nasıl düzelteceğinizi öğrenmeye gelmiş demektir.

Site Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler

Site Hızı Testi Araçları ile Analiz

Sunucu Yanıt Süresi Azaltma

Önbellekleme

Cache Eklentileri

Gzip Sıkıştırma

Görsel Optimizasyonu

HTML, JS ve CSS Küçültme

İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Kullanımı

Google AMP

Gürkan ŞAHİNBAŞ

MarkaTasarimi.com 'un kurucusu, tasarımcı ve geliştirici.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu