Site HızlandırmaWordpress

Sunucu Yanıt Süresi Nasıl Azaltılır?

Sunucu yanıt süresi, dış kaynaklı problemlerden bir tanesidir. Kullandığınız paylaşımlı hosting, vps veya kiralık sunucuların yanıt süreleridir.

Bu sorunun çözümü için ilk olarak kaliteli hizmet veren bir firma ile çalıştığınıza emin olmanız gerekmektedir. Kullandığınız yazılımla hiç bir alakası olmayan bu sorun, sitenize barındırma sağlayan firma tarafından gerekli aksiyonlar alınması ile çözülebilir.

Hemen çıkma oranınızın yükselmemesi için çalıştığınız firmadan eminseniz, bir destek talebi oluşturarak sunucunuzun kontrol edilmesini sağlamalısınız.

Sunucu yazılımlarının “LiteSpeed ve Nginx” gibi etkenlerin sunucu yanıt süresine bir etkisi yoktur.

Ek olarak DNS (Domain Name System) veya Etki Alanı Ad Sistemi olarak bilinen, sunucu yanıt süresini etkileyen unsurlardan biri daha mevcuttur. Bu sorunun temel kaynağı sunucu performansıdır. Çünkü tarayıcı bir url yani alan adı karşılığında gerekli ip ve dns veritabanı arar. Bununla beraber çevrimiçi kaynak sunar.

Eğer sunucunuzun iyi bir performansı varsa bu işlemi hızlıca halleder ve url ‘yi girdiğiniz andan itibaren dns işlemini çevirir.

DNS Checker aracı ile alan adınızı ve sunucu yanıt süresinde olumsuz etki yaratan nedenleri kontrol edebilirsiniz.

blank
DNS Kontrol

Ve tabi ki sunucu sorgularını artıran etkenlerin en önemlileri…

  • Veritabanı Optimizasyonu
  • Fazladan Eklenti Kullanımı (WordPress)
  • Dış Sorgular

Gürkan ŞAHİNBAŞ

MarkaTasarimi.com 'un kurucusu, tasarımcı ve geliştirici.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Sitemin 11 saniyede açılması beni sinir hastası ediyordu. Neyse ki bu yazıya denk geldim ve sonunda sorunumu çözdüm. Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu